Navrhování zahrad

CO BYSTE MĚLI VĚDET, NEŽ ZAČNETE S BUDOVÁNÍM ZAHRADY

  Před tím, než začnete se samotnou realizací zahrady, je nutné zhodnotit velké množství faktorů. Způsoby a možnosti tvorby zahrad jsou nevyčerpatelné. Využití sortimentu rostlin je obrovské, kombinace druhů velice pestré. Přesto je krása právě v jednoduchosti a překombinovaná varianty působí chaoticky a nepříjemně. Nejkrásnější zahrady jsou ty jednoduché, které mají to cosi originálního navíc, u každé zahrady specifického. Je to jakýsi probuzený duch místa -  genius loci, což je neopakovatelná atmosféra, jedinečná pro každý prostor.

 

            Je vhodné si na začátku stanovit, jakým způsobem chcete zahradu využívat a co čekáte, že vám přinese. Chcete mít každý den na stole čerstvé květiny do vázy? Nebo si spíše dáte rádi šťavnaté jablko utržené přímo na zahradě? Či radši preferujete posezení u kávy pod šveholícími větvemi exotického stromu?

 

            Podle způsobu využívání by měl být navržen koncept zahrady tak, aby navazoval na dům i jeho okolí. Při vytržení z okolního kontextu si budete připadat v jakési izolaci, jakoby ve skleníku. Současně právě v návaznosti jsou samovolně nabídnutá řešení prostoru tak, aby vše působilo přirozeně a příjemně. Bydlíte na okraji lesa? Pak zahrada ve stylu okrasných zámeckých parterů bude působit jako pěst na oko. Naproti tomu, dodržíte-li jistou přírodní linku okořeněnou o cosi extra, bude vaše zahrada malý skvost. To cosi specifického se někdy nabízí přímo na místě. Někdy vám může připadat, že je to spíše nedostatek. Pak lze citlivými úpravami udělat z nedostatku přednost. Hyzdí okraj vaší zahrady stará cihlová zeď? Obouchejte omítku a nechte ji celou porůst třeba psím vínem. Místo pěkného vchodu do zahrady vstupujete obrovskými vraty? Natřete je třeba na modro a dejte k nim truhlíky s červenými muškáty. Dejte si tu práci a vyhrajte si s každým zákoutím a místečkem. Detaily jsou důležité.

            A pak už stačí jen správné a vhodné rozvržení prostoru s použitím správných a vhodných druhů.

 

            Zásadní je respektování stanovištních a životních podmínek každého druhu, ať už jde o květinu, strom či keř. Podle toho, jaké máte půdní, vodní a stanovištní podmínky lze teprve následně vybírat vhodné druhy. Samozřejmě si můžete říct, že byste v zahradě chtěli třeba magnolii, ale pokud jí nebude stanoviště vyhovovat, nikdy nebude vypadat krásně a každé jaro budete doufat, že znovu obrazí a vykvete alespoň trochu. S dobrou znalostí dostupného sortimentu je možné najít vhodnou alternativu, která bude prosperovat ke své vlastní spokojenosti a ke spokojenosti vaší. Dobrým příkladem je třeba i předčasné opadávání stromů, které je často způsobené nevhodným výběrem, např. použitím javorů na chudých půdách. Současně si dobrým výběrem usnadňujete práci, protože tyto druhy pak nepotřebují nadstandartní péči a krásně rostou, kvetou a plodí. 

            I když je u nás velice silný kult zahrádkaření, informace o sortimentu, které se k člověku dostávají nejsou úplně dostačující. Výsledkem jsou neuvážená použití druhů, které vyrostou do obrovských rozměrů na malinkatých prostůrkách a nebo třeba nehezky vypadající metlovité keře, které neustále bojují o přežití. Současně se vyskytují zahrady, které jsou diametrálně odlišné – na jedné straně užitkové se zeleninovými záhony a ovocnými stromy, a na straně druhé okrasné zahrady tvořené obvodovými záhony a šlechtěným trávníkem zabírající většinu plochy zahrady. Originální řešení každého pozemku se často nevidí. Kolikrát se vám stalo, že byste zůstali stát s pohledem za plot a přišlo vám, že je to ale opravdu pěkné místo? Přesto je možné snadno využít potenciál každého prostoru, který se mnohdy sám nabízí, a vytvořit tak nádhernou zahradu s jedinečnou atmosférou, kam bude každý rád chodit.

 

            Pokorné přijetí přírodních souvislostí a životního cyklu je nezbytné. Příroda je mocná a rozhodně nejsme schopni ji přechytračit nebo náslím nasměrovat tam, kam potřebujeme. Dovolte jí rozvinout svou krásu v místech, kde chcete spokojeně trávit svůj volný čas v její náruči plné vůní a barev, a ona se vám za to neskonale odvděčí.

Autor: Ing. Pavla Košinová, zahradní architekt

 

Související informace o projekci zahrad:

Projekce zahrad
Studie návrhu zahrady
Prováděcí projekt zahrady
Osazovací plán

Související články o projekci zahrad:

Tvůrčí návrhy zahrad aneb "A co ten zahradní architekt jako dělá?"
Strom v rodinné zahradě?
Postup návrhu zahrady podle Ing.Pavly Košinové