TVŮRČÍ NÁVRHY ZAHRAD ANEB „A CO TEN ZAHRADNÍ ARCHITEKT JAKO DĚLÁ?“

TVŮRČÍ NÁVRHY ZAHRAD ANEB „A CO TEN ZAHRADNÍ ARCHITEKT JAKO DĚLÁ?“

 

            V dnešní době se člověk začíná už docela často setkávat s nabídkou služeb zahradního architekta, přesto je tento obor u nás jěště v plenkách. Kult zahrádkářů a domácích kutilů u nás sice pomalu slábne vlivem tlaku civilizace, ale stále je ještě dostatečně patrný. Jistě, třeba zrovna Vy si dokážete vytvořit úžasnou zahradu. Ale troufám si tvrdit, že když se člověk rozhlédne kolem sebe, musí připustit, že žádná velká umělecká díla v podobě zelených skvostů moc k vidění nejsou.

 

            Podobně jako právník rozumí právu nebo stavební inženýr stavařině, pracuje zahradní architekt jako specializovaný odborník na zahradní tvorbu. Tento obor kombinuje odborné znalosti rostlin se schopností prostorového vnímání a s uměním. Použitím nevhodných druhů na nevhodné místo, třeba zrovna tady u plotu, může člověk zničit vyjímečnou atmosféru zahrady. Každý prostor má svůj osobitý potenciál, jen to vzít za správný konec. Vypadá to docela jednoduše, že?

            Zahradní architekt musí uvážit před realizací docela dost věcí a faktorů, aby nakonec zahrada zcela vyhovovala investorovi, měla dostatečné estetické kvality a byla funkční. Neboli se musí povést.

 

            Variant a koncepcí je obrovské množství, ze sortimentu jde vybrat dostatek zájemců z řad rostlin vhodných zrovna pro tento účel a na tohle stanoviště. Návrh musí být harmonický jako celek a zároveň rozmanitý v detailech. Celé to všechno v zahradě musí spolupracovat, komunikovat, pěkně vypadat a příjemně se měnit v průběhu celého roku. Jako živé obrazy. Ale takové, co byste si pověsili doma na zeď. O matlanice nikdo nestojí.

 

            A  taky je potřeba se mezi sebou dokázat domluvit. Komunikace, to je teda věc. Když dva myslí totéž, není to totéž. Je důležité dokázat se domluvit a pochopit potřeby a nároky klienta na budoucí zahradu. Vkus má každý jiný. Někomu se líbí barevná kvetoucí zahrada, jiný upřednostňuje pravidelné tvary nebo strohý technický styl. Přesně jak říká jedno naše přísloví – jeden vdolky, druhý holky. Ke každému člověku, jeho rodině, stavbě domu a místu se hodí jiná zahrada.

 

            Zahradní architekt je vlastně takový vizionář. Vidí při zpracovávání návrhu, jak s prostorem pracovat, kde ho odclonit, a kde otevřít, jestli ho rozdělit, či co.

            V jednoduchosti je krása a jednoduchá řešení bývají ta nejlepší. Ale i tak by měla mít každá zahrada, každý koncept něco svého, něco extra, jakousi třešničku na dortu, takové to cosi, co ve Vás vyvolá příjemný údiv. „Hmmm, tak to je fakt pěkný.“

Autor: Ing. Pavla Košinová

 

Související informace o projekci zahrad:

Projekce zahrad
Studie návrhu zahrady
Prováděcí projekt zahrady
Osazovací plán

Související články o projekci zahrad:

Navrhování zahrad - Co byste měli vědet, než začnete s budováním zahrady
Strom v rodinné zahradě?
Postup návrhu zahrady podle Ing.Pavly Košinové