Vertikutace

Vertikutace trávníků Brno a okolí

Aktuální informace viz zde

Obecné informace o vertikutaci

Vertikutace neboli prořezání trávníku se provádí rovnými rotujícími noži umístěnými 1,5 až 2 cm od sebe prořeže a pročeše trávník vertikálně do hloubky přibližně 50 mm. Tím vynesou nože do zásobníku tohoto stroje stařinu (odumřelou trávu, plsť), která bývá v horní vrstvě trávníku a zabraňuje výměně vzduchu. Trávník potom lépe přijímá vodu a živiny. Nadělené (nařízkované) podzemní výběžky některých trav nutí k přirozenému zmlazení a zhoustnutí trávníku, někdy i bez nutnosti přísevu. Celá operace rovněž sníží riziko napadení houbovými chorobami.

vertikulační stroj - prořezávání trávníků

Obr. Vertikutátor při práci - vpředu je vidět vyčesaná stařina z trávníku

Na vertikutaci se používají dva základní typy strojů

  1. Tažené za traktorem
  2. S vlasním pohonem.

Jak již bylo řečeno výše, nástroje tažené za traktorem se potřebují otáčet mimo plochu, kterou upravují, proto používáme stroje s vlastním pohonem. Na trhu je nepřeberné množství strojů. Na mnoho strojů existují růžné možnosti nožů. V současnosti vlastníme stroj Agrinova. AR 60. Jelikož životnost vertikutátoru vzhledem k namáhání a frekvenci vertikutace je celkem nízká, uvažujeme o doplnění strojového parku vertikutátorem s dosévačkou.

Kdy vertikutovat?

Naše obecné doporučení zní:
První vertikutaci provádíme, až trávník začne růst. Z našich zkušeností je nejlepším termínem vertikutace až po prvním pokosu.

U dřívější vertikutace se vystavujete riziku, že trávník příliš zničíte, jelikož tráva ještě nemá dostatečný potenciál na regeneraci a následné rozmnožování.

Pokud provádíme brzkou vertikutaci, děláme ji jen velmi lehce. Pouze vyčešeme stařinu. Do půdy nezasahujeme.

Poslední vertikutace děláme v době, kdy trávník stačí před zimou zregenerovat. Pokud by jsme vertikutaci provedli později, bude nám trávník pod sněhem zahnívat.

Trávník po vertikutaci

Obr. Trávník po vertikutaci - vyčesaná stařina

vertikutace - vyčesaná stařina určena na odvoz
Obr. Trávník po vertikutaci - vyčesaná stařina určena na odvoz


Pokud máte dotaz nebo se s námi chcete podělit o Vaše zkušenosti, napište nám. Děkujeme.